فارس ، شیراز ، شهرک گلستان شمالی ، روبه روی کوچه مساوات ۲
09024030211

هاکی و انواع آن

 

ورزش هاکی که در کشورهای اروپایی به عنوان هاکی رو یخ (bandy) با آن آشنا هستیم تاریخچه ی بسیار قدیمی دارد. 

به طور کلی در همه ی کشورهای جهان به جز کشورهایی نظیر کانادا، روسیه و کشورهای انگلیسی زبان، از کلمه ی هاکی به هاکی روی زمین استفاده می شود. در کشور ما نیز هاکی روی چمن و هاکی در سالن محبوبیت بسیاری دارد. به گونه ای که این رشته ورزشی دارای کلاس های آموزشی متعددی می باشد. هیجان منتقل شده در این بازی باعث شده تا جوانان و نوجوانان به این بازی علاقه مند شوند.

 

انواع بازی های هاکی

 

معرفی انواع هاکی

هاکی انواع بسیار زیادی دارد که از معروف ترین مدل های آن می توان به هاکی روی چمن، هاکی در سالن و هاکی روی یخ نام برد. در ادامه به بررسی چند نمونه از انجام بازی هاکی می پردازیم.

  • هاکی روی زمین

زمین این بازی می تواند از جنس شن یا ماسه نرم باشد. ریشه هاکی زمینی به پاکستان برمی گردد و این ورزش، از ورزش های ملی پاکستان به شما می رود.

  • هاکی با سورتمه

هاکی روی یخ با سورتمه برای افراد دارای معلولیت اختراع شده است. قوانین این بازی مشابه هاکی روی یخ است. این بازی اولین بار دز کشور کانادا انجام شد و همه ی تجهیزات آن در این کشور طراحی و ساخته شد.

  • هاکی خطی

در این نوع هاکی بازیکنان با استفاده از اسکیت بر روی یک زمین یخی بازی می کنند. تعداد بازیکنان در این بازی به 5نفر تقلیل می باید.

  • هاکی روی میز

هاکی روی میز که بر خلاف نمونه های دیگر هاکی از فعالیت فیزیکی کمتری برخوردار است و به آن ایرهاکی نیز گفته می شود. هاکی رومیزی یک میز مخصوص دارد که برای دیدن نمونه های آن می توانید به صفحه ایر هاکی در شیراز مراجعه کنید. 

 

نحوه بازی

نحوه ی بازی همه ی گونه های هاکی تقریبا شبیه به هم است. در این بازی به تعداد 11 نفر بازیکن در هر تیم در تلاش اند تا با چوب مخصوص هاکی توپ را درون دروازه ی تیم مقابل هدایت کنند. زمین بازی در هر بازی متفاوت است اما قاعده کلی بازی فرقی نمی کند. در آخر تیم برنده تیمی است که تعداد گل های بیشتری را به دروازه حریف وارد کرده باشد.

 

تجهیزات مورد نیاز

تجهیزات مخصوص بازی هاکی شامل چوب مخصوص هاکی، توپ لباس و کفش مخصوص هاکی می باشد. انتهای چوب هاکی دارای یک خمیدگی شبیه به قلاب است که هر چوب در اندازه ها و قلاب های مختلف با توجه به موقعیت بازیکنان از نظر مدافع یا مهاجم بودن تغییر طراحی و ساخته شده است.

توپ بازی هاکی نیز در هاکی های روی یخ با هاکی زمینی تفاوت دارد. جنس توپ هاکی پس از تغییرات بسیار از گذشته اکنون از یک لاستیک خاص ساخته می شود.

لباس، کلاه و وسایل محافظتی زانو برای بازیکنان در مدل های مختلف وجود دارد.

 

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر