فارس ، شیراز ، شهرک گلستان شمالی ، روبه روی کوچه مساوات ۲
09024030211

هر آن چه درباره بیلیارد باید بدانید

 

 

بیلیارد یکی از انواع بازی های سرگرم کننده که به طور کلی با استفاده از یک چوب برای ضربه زدن به توپ و حرکت آن ها به سمت حفره های درون میز انجام می شود.

اصطلاح بیلیارد در کشورهای اروپایی مثل انگلیس و استرالیا منحصرا به بازی بیلیارد اطلاق می شود در حالی که در کشورهایی مثل آمریکا و کانادا به مجموعه بازی های نشانه ای که سبکی مانند بیلیارد دارند گفته می شود.

از انواع بازی های بیلیارد می توان به سه دسته ی بیلیارد کاروم ، بیلیارد پول و اسنوکر اشاره کرد.

  1. در بازی کاروم میز بازی بدون حفره است. این بازی در زمان های قدیم رواج بیشتری داشته و امروزه توجه کمتری به آن می شود.
  2. بیلیارد پول با تعداد متعددی از توپ ها انجام می شود. متداول ترین نوع پول بیلیارد نوع 8 توپ آن است که در این بازی دو نفره هر بازیکن دارای 8 توپ است و باید آن را داخل سبد بیندازد و در آخر توپ شماره ی ۸ را وارد سبد (pocket) میکنند و بازی تمام میشود.
  3. اسنوکر که منشا این بازی بر خلاف دو بازی دیگر از هند است. در زمان استعمار هند به دست انگلستان، سربازان انگلیسی بیلیارد اسنوکر را بازی می کردند. درجه سختی این بازی و هم چنین تعداد توپ های این بازی نیز از انواع دیگر بیلیارد بیشتر است و میز بزرگ تری نسبت به میز بیلیارد معمولی دارد.

 

 

خرید میز بیلیارد

 

تاریخچه بازی بیلیارد

از زمان دقیق اختراع بیلیارد اطلاعاتی در دسترس نیست اما گفته می شود که این بازی ابتدا در قرن 15 میلادی توسط خاندان سلطنتی فرانسه رواج یافته است. قبل از آن این بازی در زمین های چمن مانند بازی کروکت انجام می شد.ریشه و تاریخ این بازی آن چنان قدیمی و غنی است که شکسپیر در آثار خود از این بازی نام برده است. تجهیزات این بازی پس از تغییرات بسیار زیاد در دوره های مختلف سر انجام به شیوه ی کنونی ساخته شده است. مواد اولیه توپ و چوب بیلیارد موادی مثل عاج چوب و خاک بودند. ریشه ی کلمه ی بیلیارد می تواند از کلمه ی billart یا billette ، به معنی "چوب و یا bille به معنای توپ باشد.

بازی بیلیارد از سال 1893 تقریبا به رسمیت شناخته شد و از آن به عنوان یک رویداد ورزشی و نه صرفا بازی بیلیارد نام برده شد.

در سال 2005 برای اولین بار به صورت رسمی دسته بندی های فرعی بیلیارد یعنی کاروم، پول و اسنوکر در بازی های جهانی آلمان برگزار شدند.

 

تجهیزات بیلیارد

  • توپ های بیلیارد با توجه به نوع بازی ، در اندازه ، طرح و تعداد متفاوت است. همان طور که اشاره شد مواد اولیه ی توپ ها مثل خاک رس ، سلولوئید ، کریستال، پلاستیک ، فولاد و چوب و عاج فیل بود.

  • طول میزهای بیلیارد در بازی های مختلف از 2 تا 4 متر متغیر است و با مواد مختلفی ساخته می شود. یکی از بهترین جنس های ساخته شده در میز بیلیارد سنگ است که در سه قطعه برای جلوگیری از تاب خوردگی و تغییر در اثر دما و رطوبت ساخته می شود.

  • پارچه ی بیلیارد که معمولا به رنگ سبز برای یادآوری زمین چمن است اما گاهی در رنگ های دیگری مانند قرمز و آبی نیز ساخته می شود.
  • راک(rack) یک شی مثلثی که توپ ها را سازماندهی و مرتب می کند که می تواند از جنس آلومینیوم ، پلاستیک و یا چوب باشد.
  • چوب یا نشانه : چوب های مخروطی شکل بازی که از جنس های متفاوتی مثل چوب افرا ، کاج ، پلاستیک و یا گرافیت باشد. چوب هایی که از دو قسمت ساخته می شوند دارای کیفیت بهتری هستند.
  • گچ: گچ ماده ای که قبل از هر ضربه ضریب اصطکاک نوک را افزایش می دهد به طوری که لغزش ناخواسته بین نوک چوب و توپ را از بین ببرد. گچ های خشک تر از نظر کیفیت مناسب تر هستند.

 

خرید بیلیارد در شیراز

 

اسنوکبال ، ترکیبی از بیلیارد و فوتبال

شیوه ی جدیدی از بازی بیلیارد که میتوان گفت این بازی تلفیقی از فوتبال و بیلیارد است. این بازی برای افرادی که به دنبال تحرک بیشتر هستند بسیار هیجان انگیز است. این بازی توسط دو کارآفرین فرانسوی اختراع شده است. این بازی می تواند به صورت دو نفره یا چهار نفره انجام شود.

 

سفارش و خرید بیلیارد

احتمالا شما هم بعد از خواندن این مقاله درباره میز بیلیارد، مشتاق شدید تا این بازی را به صورت حرفه ای دنبال کنید. برای خرید میز بیلیارد در شیراز و برای سفارش میز بیلیارد خانگی و تجاری در طرح های مختلف می توانید با ما در تماس باشید. برای مشاوره در مورد میز بیلیارد و تجهیزات مرتبط با بیلیارد و هم چنین برای دریافت تعرفه قیمت ها با ما در ارتباط باشید.

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر